Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych – Poznań 2019

W dniach 17-19 maja 2019 r. w Poznaniu odbyła się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych.
Tradycyjnie Wystawa była przeglądem najlepszych zwierząt z polskiej hodowli: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec i kóz, drobiu oraz zwierząt futerkowych. W ramach ekspozycji ras rodzimych pn. „Krajowa Wystawa Ras Rodzimych” prezentowano gatunki/rasy/odmiany/rody rodzime, nie podlegające ocenie.
Ogółem w grupie ocenianych zwierząt oraz pokazanych poza konkursem zaprezentowanych było 944 szt. zwierząt, w tym:
259 szt. bydła (156 szt. bydła ras mlecznych i 103 szt. bydła ras mięsnych),
77 szt. koni, w tym 19 szt. kucy szetlandzkich,
149 szt. owiec,
6 szt. kóz,
380 szt. zwierząt futerkowych (królików i szynszyli),
72 stadka drobiu,
1 rodzina pszczela rasy środkowoeuropejskiej.
Zwierzęta prezentowało 258 wystawców.

W ramach ekspozycji ras rodzimych prezentowane były klacze ze źrebiętami koni ras: konik polski, huculskiej, wielkopolskiej, śląskiej, zimnokrwistej w typie sztumskim i sokólskim oraz ogiery zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim.
Zwierzęta grupy konkursowej oceniały zespoły sędziowskie powołane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za najlepsze zwierzęta przyznano tytuły czempiona i wiceczempiona oraz złote i srebrne medale. Hodowcy zwierząt, które uzyskały tytuły czempionów, a także tych zwierząt, którym przyznano złote medale otrzymali nagrody finansowe. Najlepsze zwierzęta zaprezentowano szerokiej publiczności w czasie pokazów
na specjalnie do tego celu przygotowanych ringach. Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, to obok pokazów zwierząt hodowlanych, również miejsce wielu imprez towarzyszących, które podkreślały szczególny charakter święta polskiej hodowli.

 


GALERIA